W środę, 20 września 2017 roku, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawiałyśmy o książce matki muminków, Tove Jansson. „Lato” jest wznowieniem utworu wydanego w Polsce po raz pierwszy w latach ’80.

Na książkę składają się krótkie opowiadania, których bohaterkami są babcia i jej sześcioletnia wnuczka. Podczas wakacji na małej wysepce bohaterki w rozmowach ze sobą poruszają istotne tematy. Mówią o tolerancji, śmierci, wiarze w Boga, zmienności kolei losu, relacjach z innymi ludźmi, starości. Niektórym z nas ta konwencja przypadła do gustu, inne uznały ją za niepotrzebne moralizatorstwo. „Lato”  skłoniło nas do refleksji nad odmiennością życia na szwedzkiej, osamotnionej wyspie. Rozmawiałyśmy także o tym, jak powoli technologia wkracza we wszystkie rejony życia człowieka. Zastanawiałyśmy się, kto właściwie powinien być odbiorcą utworu – dorosły (do którego książkę adresuje wydawca) czy też dziecko. A jeśli dziecko, ile rozumie z przeczytanego tekstu

Osiemnastego października 2017 roku spotkamy się, by rozmawiać o książce laureata Nagrody Nobla, markiza Mario Vargasa Lliosy, pt.: „Szelmostwa Niegrzecznej Dziewczynki”.

Skip to content