Osiemnastego kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o powieści Beaty Pawlak, pt. „Aniołek”.

Beata Pawlak przez dekadę była dziennikarką „Gazety Wyborczej”. Pisała o innych kulturach, religiach, o islamie i terroryzmie, między którymi, jak wspominają jej przyjaciele, nigdy nie stawiała znaku równości. Zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Wcześniej jednak ukazała się jej pierwsza obyczajowa powieść.

Karolinę, siedemdziesięcioletnią kobietę, poznajemy na chwilę przed tym, jak została wdową. Gdy umiera jej mąż, zmuszona jest przedefiniować swoją codzienność, która do tego momentu kręciła się głównie wokół Mateusza. Wkrótce decyduje się odnaleźć Jana, swojego dowódcę z powstania. Tymczasem jej zmarły mąż zaczyna odwiedzać sny okolicznych kobiet.

Omawiając „Aniołka”, zastanawialiśmy się, kto jest targetem tej powieści. Omówiliśmy, jak współgrają ze sobą wątki obyczajowe i paranormalne. Zastanawialiśmy się, czy jest to książka o żałobie i próbie radzenia sobie ze stratą czy też parodia współczesnych romansów.

W maju, wyjątkowo nie w ostatnią środę miesiąca, lecz tydzień wcześniej – 23 maja, spotkamy się by rozmawiać o książce Gabrielle Zevin, „Zapomniałam, że Cię kocham”.

Skip to content