Dnia 09.03.2018 r. Bibliotekę i Świetlicę w Orzechowie odwiedzili uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej w Orzechowie wraz z wychowawczynią.

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej dotyczącej historii książki. Następnie uczniowie poznali ciekawą książkę Marcina Widmarka pt. „Tajemnica szafranu” z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, która udowadnia, że „czytanie może być fajne”. Niezwykłą książką, która pozwoliła nam bliżej poznać świat przypraw to książka Ewy Malik Szyc-Juchnowicz pt. „Przyprawy”.

Przyprawy mają moc wyzwalania emocji. Dodają daniu charakteru, sprawiają, że smak pamiętamy na długo, a zapach pozostaje z nami na zawsze. 

Obecnie zioła i przyprawy są niezastąpione w kuchni i stanowią wspaniały dodatek do różnego rodzaju potraw. To źródło smaku i aromatu, potrafią nawet pospolite danie przemienić w coś wyjątkowego. Jedną z takich przypraw, która poznaliśmy bliżej czytając o niej był szafran. Najdroższa przyprawa świata, która posiada właściwości smakowe i barwi potrawy. W dalszej części zajęć uczniowie zmierzyli się z trudnym wyzwaniem. Ich zadaniem było powąchać każdą z piętnastu przygotowanych przypraw i odkryć jak się nazywa. Dzieci zrobiły również pachnące obrazy wykorzystując kasze, groch, goździki, liść laurowy i przyprawy. Powstały kotki, króliki, kwiatki i nie tylko. Pomysłów nikomu nie brakowało. Kolejne zajęcia w bibliotece i świetlicy w Orzechowie dobiegły końca, ale zapach przypraw z nami pozostał jeszcze na długo.

Skip to content