SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ pt. :„ZABAWNY PTASZEK”

Ciekawe spotkanie inspirowane książką pt. :„ Zabawny ptaszek” odbyło się 7 marca w Przedszkolu w Pięczkowie.

     Książka jest debiutem autorki, Jennifer Yerkes, który został wyróżniony na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 roku. W „zabawnym ptaszku” wszystko zaczyna się od obrazu. Idea pojawiania się i znikania jest bardzo wizualna, ilustracje w stonowanych, skomponowanych kolorach dają silny efekt graficzny, który ma służyć opowiadanej historii – historii, jak to w bajkach bywa, z morałem!

To historia o „niewidzialnym” ptaszku, który ukazuje się nam jedynie na powierzchni tła, gdy odcina się na jakimś przedmiocie lub postaci. W książce ptaszek przyjmuje kolor bieli, czyli papieru, kartki, co czyni go właśnie niewidzialnym. Ten zabieg pozwala czytelnikom, dzieciom zrozumieć, że ptaszek żyje w tej książce, jest integralną częścią tego opowiadania.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu ilustracji w książce rozmawialiśmy z dziećmi o zwierzętach, które wcale nie chcą być widoczne i upodabniają się do otoczenia, w którym żyją np. kameleon, jaszczurka, zebra czy gepard i o tych, które chcą być widoczne np. paw, małpa. Następnie przystąpiliśmy do prac plastycznych. Przedszkolaki miały za zadanie dorobić ptaszkowi strojny ogon. Wykorzystaliśmy kolorowe piórka, cekiny, guziki. Dzieci do zajęć przystąpiły z ogromnym zaangażowaniem. Powstały piękne i kolorowe prace. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały słodką niespodziankę.

Skip to content