Kwiecień to miesiąc szczególny: 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci , a 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Tradycyjnie jak co roku, w kwietniu do biblioteki przybyli uczniowie klasy pierwszej na uroczyste pasowanie na czytelnika. Przeprowadzona została lekcja biblioteczna podczas, której dzieci zapoznały się z pojęciami „biblioteka”, „księgarnia”, „czytelnik”, z układem książek na półkach oraz prawami i obowiązkami czytelnika. Następnie uczniowie wysłuchali piosenki o książeczce, po czym musieli ułożyć rozsypywankę słowną z tytułami książek dla dzieci oraz rozwiązać zagadki związane z tymi utworami. Po wysłuchaniu piosenki o alfabecie wspólnie układaliśmy alfabetyczny spis książek znanych przez dzieci.  Udało się znaleźć tytuły prawie na każdą literę alfabetu. Kolejnym zadaniem było wykonanie ilustracji do  wybranej książki.

Punktem kulminacyjnym było złożenie uroczystego ślubowania przez pierwszoklasistów oraz pasowanie ich na czytelnika. Na zakończenie wszyscy otrzymali zakładki do książek i słodki poczęstunek.

 

Skip to content