Dwudziestego października 2017 roku odbył się, organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Miłosławiu przy wsparciu Miłosławskiego Centrum Kultury, festiwal literacki „Fantastyczny Miłosław’.

W trakcie imprezy miłośnicy słowa pisanego z całej Wielkopolski mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panem Jakubem Ćwiekiem, twórcą literatury fantasy. Niektórzy z nich wzięli także udział w konkursie na fantastyczne przebranie.

Zwyciężyła Dominika Moniak z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Drugie miejsce zajął Kamil Kruszyński, również z Żychlina.

Oboje zebrali się na odwagę i przebrali się za bohaterów własnych opowiadań. Uczniowie i nauczyciele z Wielkopolski odbyli również spacer po Miłosławiu, który przybliżył im naszą piękną miejscowość. Kulminacją festiwalu było ujawnienie zwycięzców konkursu literackiego ogłoszonego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół średnich z Wielkopolski. Na konkurs wpłynęło 31 prac z całego województwa, 9 z nich znalazło się w pokonkursowej antologii „Fantastyczny Miłosław”. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac, jury zdecydowało się skorzystać z możliwości wynikającej z regulaminu, tj. podzielenia nagrody pieniężnej. Laureatami zostali:

w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych:

Olga Gorączkowska, „ON” – I miejsce

„ON”, autorstwa Olgi Gorączkowskiej, zawiera wszystko, czego możemy dziś oczekiwać od dobrego opowiadania – wciągającą fabułę, przekonujących, pełnokrwistych bohaterów, z którymi czytelnik może się zidentyfikować, swego rodzaju diagnozę na temat świata i ludzi. Wizja Olgi Gorączkowskiej, w której przyjaźń i miłość do literatury, potrafią odmienić życie człowieka, urzekła jury. Młoda autorka wykazuje także pierwszorzędną umiejętność władania językiem polskim, czego jury nie mogło nie docenić.

 

Gabriela Bazimierowska, „Aż do krainy elfów” – II miejsce

Gabriela Bazimierowska stworzyła niezwykle wciągającą fabułę o podróży dwóch nastolatków do krainy smoków i elfów. Młoda autorka udowodniła, że posiada nie tylko niesamowitą wyobraźnię, która gdy dorośnie pozwoli jej tworzyć światy na miarę Lauren Oliver czy Terry’ego Goodkinda, ale również że posiada niezbędny warsztat pozwalający jej w niebanalny sposób dzielić się z czytelnikami tworzonymi przez nią historiami.

 

Damian Błaszka, „Dziady cz. V” – wyróżnienie

Choć tekst Damiana Błaszki nie spełniała wszystkich wymogów formalnych naszego konkursu, regulamin wyraźnie wyznaczał, iż nadesłana praca ma być opowiadaniem, tymczasem tutaj mamy do czynienia z dramatem, komisja zdecydowała się przyznać mu wyróżnienie. Jesteśmy pod wrażeniem umiejętnościami literackich i rymotwórczych tego młodego człowieka. Odwzorował on styl Mickiewicza tak dobrze, iż czytający ma wrażenie, że obcuje z oryginalnym tekstem „Dziadów”. Damian Błaszka w pełni zrealizował formę dramatu – zadbał o podział na tekst główny i  poboczny, stworzył didaskalia oraz zestaw przypisów do tekstu. Zważywszy na wiek autora tekstu, to nie lada osiągnięcie. Również jego umiejętności rymotwórcze już dziś robią wielkie wrażenie.

 

W kategorii szkół średnich:

Paulina Krenz, „To, co zostaje” – I miejsce

W utworze Pauliny Krenz urzekła komisję przede wszystkim fabuła. Autorka pokusiła się o odwrócenie sytuacji znanej nam z wielu utworów fantasy. W „To, co zostaje” ludzcy bohaterowie żyją w świecie opanowanym przez magiczne istoty – wampiry oraz elfy, ale korzystają także ze zdobyczy techniki. Co więcej jest to świat, w którym łowcy stają się ofiarami. Nie są wiedźminami, polującymi na potwory, lecz przyjmują rolę zwierzyny, zmuszonej do ukrywania się przed czyhającymi na nią magicznymi kreaturami. Autorka stworzyła nie tylko niezwykle wciągającą historię grozy, ale także przepiękną opowieść o poświęceniu i wartościach, będących tym, co zostaje, nawet w chwili, gdy znany nam świat legnie w gruzach.

 

Martyna Kaczmarek, „Opał” – II miejsce

Czytając „Opał” Martyny Kaczmarek jury było pod wielkim wrażeniem dojrzałości młodej autorki. Nie tylko w niezwykły sposób podeszła do modnego w ostatnich czasach „ekologicznego tematu”, ukazując czujące rośliny jako ofiary ludzkiej represji, ale także w niezwykle dojrzały, ale również śmiały sposób, jak na tak młodego twórcę, podjęła temat intymności i życia wewnętrznego głównej bohaterki, udowadniając tym samym, że na każdy temat można pisać pięknie – ze smakiem, wyczuciem i klasą.

 

Grzegorz Kuznowicz, „Mężczyzna z krokodylem” – III miejsce

„Mężczyzna z krokodylem” Grzegorza Kuznowicza to doskonały przykład mariażu literatury fantasy z innym gatunkiem – w tym przypadku kryminałem. To świetnie napisana i niezwykle wciągająca historia, klimatem nawiązująca do najlepszych retro kryminałów polskich twórców. Głęboko wierzymy w to, że za jakiś czas nazwisko Grzegorza  Kuznowicza będzie wymieniane w jednym szeregu z Markiem Krajewskim, Krzysztofem Kotowskim czy Ryszardem Ćwirlejem, a powołany przez autora do życia komisarz stanie się bohaterem kilkunastu utworów, a nie tylko jednego opowiadania.

 

Ewa Dobrowolska, „Krwawe zauroczenie” – wyróżnienie

Opowiadanie Ewy Dobrowolskiej jest dowodem, że nawet na kilku stronach można zawrzeć ciekawą historię. Akcja jest wartka i niezwykle wciągająca. Razem z Bartkiem staramy się odkryć, kto jest winien śmierci jego brata. Poszukiwania wiodą do nieoczekiwanego, ale bardzo udanego finału. Stephen King mógłby uczyć się od Ewy Dobrowolskiej, jak pisze się zakończenia powieści, bo ma z tym zdecydowanie większy problem, niż autorka „Krwawego zauroczenia”.

Na zakończenie festiwalu zagrał dla nas zespół „Leśne Licho”. W tej części wydarzenia uczestniczyć mogli wszyscy zainteresowani. W całości festiwalowych wydarzeń wzięło udział 135 osób. Mamy nadzieję, że dobrze się Państwo bawili i w przypadku następnych edycji będziecie z nami. Za wszystkie niedociągnięcia wynikające z organizacji tak dużego przedsięwzięcia, serdecznie przepraszamy.

Skip to content